adsense icin basvurabilirsiniz

10 Nisan 2011 Pazar

FRANCE LA MANCHE / FRANSA MANJ DENIZI


merhaba degerli okurlarim esimle bugun fransaya mans denizine gittik bu deniz fransa ingiltere arasinda olan bir deniz ama pek temiz oldugu soylenemez tipki karadeniz gibi kirli ve yosunlu ama sanki bu deniz cok temizmis gibi fransizlar bu denize o kadar cok onem veriyorlarki inanilmaz bir pazar olusmus plaj bolgesinde turistik bir bolge olmus kalabaliktida zaten restoranlar dondurma satanlar ne ararsaniz vardi bugun belcikada hava gunesli olmasina ragmen fransaya gittigimizde donduk içimiz titredi resmen bu insanlar antalyadaki sicagi gorseler ne derdi acaba zavallilar o sogukta eglenmeye çalisiyordular ama hallerinden gayet memnunlardi manj denizi hakkinda vikipedi'den biraz arastirdim

Manş Denizi (İngilizce English Channel; Fransızca La Manche). Büyük Britanya Adası'nı Fransa'dan ayırır, Atlas Okyanusu ile Kuzey Buz Denizi'ni birleştirir. Uzunluğu 563 km (350 mil), en geniş yeri ise 240 km'dir (150 mil). Deniz oldukça sığdır. Ortalama derinlik 120 metre kadardır.

Dover boğazı (Strait of Dover) kanalın en dar kısmıdır. Dover'den Cap Griz Neze sadece 34 km (21 mil) dir. İngiliz kanalı'nın doğu ucunda yer alır ve Kuzey deniziyle karşılaşır. Antik Roma hegemonyası döneminde kanal Latince Oceanus Britanucus olarak biliniyordu. Daha sonra British Sea İngiliz Denizi olarak adlandırıldı. Victoria zamanında kanal ayrıca Gümüş hat olarak da biliniyordu. William Camden, Britannica (1586) da İngiliz Denizi olarak isimlendirildiğini fakat ayrıca İngiliz denizciler tarafından kanal olarak adlandırıldığını söyler. Yaklaşık 1450'deki haritada kanal, İngiliz Kanalı Canalites Anglie olarak adlandırılır.


Manş deniz uydu görüntüsüKanal derinliği Dover ve Calais arasında 45 m dir. Buradan doğu tarafına doğru deniz sığlaşmaya devam eder. Broad Fourteens de yaklaşık 26 metredir. Kanalda, Fransa'ya yakın olan kısımda adalar yer alır. Scilly Adaları, Birleşik Krallık ve Ushant Fransa'da kanalın sonunun batı ucunda yer alır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder