adsense icin basvurabilirsiniz

24 Ağustos 2015 Pazartesi

Limburg Bölgesi Valilik Gezisi (BELGiUM ) Visite au Gouverneur de la provincede Limburg

Entegrasyon kursumuzun bugünkü Programı'nda Hasselt'te bulunan valilik gezisi vardı ( Gouverneur {fr.} ) - (gouverneurschap {NL } ) - (governorschip {en} ) . Belçika 5 ayrı bölgeye ayrılmış ve her bölge özerk olarak yönetilmektedir . Biz Hasselt şehrinde bulunan Limburg bölgesi valiliği'ni( Gouverneur de la province de Limburg) ziyaret ettik . Bugün oldukça sıcak ve misafirperver karşılandık . Aklımda kalanları kısa kısa sizinle paylaşmak istiyorum . Öncelikle girişte bulunan valilik maketini inceledik
. 3 ana bina, iki küçük bina , piramit şeklinde camlı kafeterya , L şeklinde uzun camlı koridor . Ayrıntılar ; uzun koridor sokak konseptinde hazırlanmış . Duvarlara sokak lambası şeklinde otantik duvar lambaları ve tamamı camdan Oluşan tavan inşaa edilmiş . Her yer saksılar içinde ÇOĞU Benjamin tipi ağaç ile ağaçlandırılmış
. Doğaya zaten Önem veren bu halk iş yerindede aynı huzur ve refahı düşünmüş her odanın Güneş alacağı şekilde mimari biçimde yapılandırılmış . Her yerde çiçekler ve ağaçlar bina içine konuşlandırılmış . Sanata ve sanatçıya son derece Önem veren bu halk province 'e uygun sanat çalışmaları yapılmış . Buna 3.örnek verecek olursam . Tabelada bulunan p r o vi nce de Limburg Yazısı . Bölgedeki madenler göz önünde bulundurularak harfler sembolik ayrılmış . Bu bölgelerde aynı şekilde duvarda porselen çalışması şeklinde de yapılmış . Ayrıca projection cihazıyla , tepeden verilen aydınlatma ile duvara Düşen yazı aynı biçimde sembolik şekilde anlatılmış . Örnek ; voor - tegen /beeld spraak gibi . (Beyin yakan cinsten :))
Nederlans tam bilmediğim için bu Zıt Kavramları pek bilmiyorum size sadece şimdilik beeld ve spraak ' açıklayabilirim . Görüntü ve ses yada görünüş ve ses gibi . Meclis içinde meclis başkanı ve Ahşap tokmağı Bulunmaktaydı ( oturumu düzene sokmak için ) . Meclis Başkan'ının adı Gilbert van Baelen (open Vld.partisinden)
. Ve Limburg valisi Herman Reynders (Gouverneur )
. Meclisteki koltuklarınada oturmuş oldum bu vesileyle :)) . Meclis duvarında bulunan metal heykel ve anlamı ;
fransız ihtilali öncesi olduğu gibi halk sınıflara ayrılmış (köylüler , burjuvalar , soylular , rahipler v.s.) . Bu Yüzden bu sınıfsal Ayrım göz önünde bulundurularak , yarım insan yüzü ( köylüyü ) yarım insan Vücudu ( burjuvayı ) giderek artan vücut uzuvlarına göre artan soyluluk , asalet ve Zenginliği , en sonda bulunan metalik insan ise geleceği sembolize etmektedir . ( neleride düşünmüşler :) ) . Girişte bulunan heykel herkese açılan kucağı , cafeteryanın dışında bulunan Gölün ortasındaki iki metal ise valinin halk ile arasındaki diyaloğu sembolize etmektedir .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder